GeNeus
Представяме Ви Бюлетин #7 на проект GeNeus
Какво е GENEUS?
GENEUS е двугодишен проект, финансиран от Европейската комисия - Еразъм + КА2 Програма. В него участват 6 партньорски организации от 5 различни държави: Австрия, България, Италия, Португалия и Испания.
Проектът Генеус – инструменти и тестове за подбор, основани на равнопоставеност на половете – има за цел да създаде, въведе в употреба и разпространи матрица тестове, които не налагат полова дискриминация.
Планът на проекта включва различни фази, които имат за цел да подобрят оценките при подбор, като се съсредоточат върху равенството между половете на пазара на труда и професионалното образование.
Цели:
-
Да се направи преглед на действителността, изискванията и пропуските в процесите на оценяване в различни среди;
-
Да се оценят и анализират процесите от неутрална спрямо пола гледна точка;
-
Да се създадат и предоставят за ползване полезни безплатни материали, гарантиращи неутрален спрямо пола подход при оценките за подбор.
Какво постигнахме?
Проектът GeNeus приключва! След 30 месеца, през които създадохме интелектуалните продукти, тествахме резултатите и изпълнявахме различни дейности, свързани с целите на проекта, ние успяхме да постигнем предначертаното в началото на проекта. На финалните комуникационни събития, всички партньори представиха публично разработените инструменти за МСП, Публичната Администрация и Институциите за професионално образование след средното образование пред представители на всяка една от трите целеви групи на проекта, като по този начин осигуриха осведоменост, приемственост и устойчивост в използването на създадените продукти.
Партньорите в проекта GeNeus разработиха следните продукти:
- Общ доклад за тестването на представяне и способности, по отношение на неутралност спрямо пола: въз основа на десктоп проучване и интервюта, този доклад събира информация за това как МСП, Публичната администрация и Институциите за професионално образование след средното образование провеждат процесите по подбор и какви системи за тестове се използват в Австрия, България, Италия, Португалия и Испания. Той отчита какви са различията между половете в различните области и какви са специфичните потребности от равни възможности за достъп и за двата пола, като посочва съществуващите най-добри практики в различните страни партньори.
- Набор от инструменти и тестове за подбор, неутрални спрямо пола: въз основа на най-добрите практики и потребности, бяха разработени нови форми на тестване, които да подобрят процесите по подбор и оценка. Новите инструменти са апробирани сред повече от 1000 души, като резултатите бяха подложени на статистически анализ и на тази основа бяха дооформени финалните инструменти.
- Практическо ръководство за прилагане на инструментите: информация как да се интегрират конкретно новите методи за изпитване в различни области на пазара на труда. Това ръководство предоставя информация за прилагането на инструментите и тестовете на GeNeus, неутрални спрямо пола, като гарантира адекватното му използване и гарантира подходящо и гладко изпълнение. То съдържа информация за това как да се интегрира този набор от инструменти в процесите по подбор и оценка, как да се достигне до целевите групи, каква е неговата релевантност и кой може да използва тези инструменти и тестове, както и как правилно да се прилага всеки един от ресурсите. Разработените инструменти включват:
► Дефиниране на профила
► Общ въпросник за основни компетентности за работа
► Аналитични упражнения - решаване на проблеми
► Основна рамка за интервю за подбор
► Индивидуален доклад за подбор.
- Набор от приложения на Инструменти и тестове за подбор, неутрални спрямо пола за МСП: документът е адресиран към МСП, НПО, кариерните консултанти, социалните експерти, институциите за професионално образование и включва набора от разработените инструменти и тестове, неутрални спрямо пола, като предоставя както анализ на МСП в Европа, така и на важността да бъдат използвани неутрални спрямо пола тестове за подбор и селекция в работен контекст. Наръчникът е ключов документ в подкрепа на МСП за въвеждане на процес по подбор, който изключва възможността за полова дискриминация, като се фокусира върху инструменти, неутрални спрямо пола в работен контекст и компетентности, необходими в контекста на МСП.
- Набор от приложения на Инструменти и тестове за подбор, неутрални спрямо пола за Публичната Администрация: Заедно с предложенията за прилагането на инструментите, неутрални спрямо пола, този документ може да се използва и като източник на основни принципи в ПА, които регулират правилата на работа в процесите на подбор и селекция и гарантират равнопоставеност между половете. В допълнение, наръчникът помага на институциите в Публичната администрация, които имат специфична социална роля, да са гарант и да служат за пример в прилагането на принципите за равенство и липса на дискриминация. Не на последно място, документът дава възможност на представителите на ПА да разберат как да използват най-добре създадения набор от инструменти, благодарение на използваните практически казуси и препоръки от експерти в тази област.
- Набор от приложения на Инструменти и тестове за подбор, неутрални спрямо пола за Институциите за професионално образование след средното образование (ИПОССО): документът е адресиран към управленските кадри в центровете за кариерно ориентиране, институциите за професионално образование след средното, организациите, които предлагат тестове за образователна ориентация и други ръководни кадри. Препоръките на експертите в този документ помагат на читателите да разберат как да използват най-добре създадения набор от инструменти.
Можете да изтеглите всички гореспоменати документи от следния линк:
Посетете нашата уеб страница!
The European Commission support for the production of this publication does not constitute an endorsement of the contents which reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.
|